Vesmír - BERUNA WEB

Vesmír

Jak nicotný je život lidský, planeta Země, naše Slunce, Mléčná dráha a ostatně i celá galaxie oproti rozsáhlosti Vesmíru. Tento svět mne nepřestane fascinovat.


SALT - Southern African Large Telescope

SALT

Největší dalekohled na jiní polokouli zahájil 10. listopadu svůj provoz. Se svým 11 m průměrem zrcadla složeným ze 91 segmentů je i největším samostatným teleskopem na celém světě. Jeho rozlišovací schopnost lze přirovnat k rozeznání plamenu svíčky na povrchu měsíce.

SALT je postaven cca 350 km od Kapského Města u městečka Sutherland v pouštní oblasti Karoo. Finační náklady doháhly cca 30 miliónů dolarů. Na stavbě a vývoji se podílel fond mezinárodních partnerů zastoupených Jižní Afrikou, USA, Německem, Polskem, Velkou Británií a Novým Zélandem.

pokračování ...

James Webb Space Telescope

JWSTJaký bude nástupce Hubbleova vesmírného teleskopu, který denně přináší úchvatné záběry z nejvzdálenejších končin vesmíru. Povede-li se vše tak jak je plánováno myslím, že nástupce bude více než důstojný.

do by neznal Hubbleův vesmírný teleskop (HST), který již celou řádku let krouží kolem naší matičky Země a přináší fascinují snímky z vesmírných dálek. Jeho začátky nebyly zrovna jednoduché, ale přesto slouží úspěšně již od roku 1990. Každé zařízení jednou doslouží a je tedy nasnadě ptát se co bude po HST. Již několik let je v případě nástupce HST se jménem James Webb Space Telescope (JWST). Předpokládaný termín vypuštění nového teleskopu na oběžnou dráhu je stále odkládán, nyní se nachází někde kolem roku 2013.

pokračování ...

Seznam starších textů


    Cimrman

    Kam jinam?

    Mladí ochránci přírody