Značení cyklostezek

Při cestování po naší krásné krajině jste zajisté každý narazil na cyklistické značení. Zde Vám přináším pár informací o tomto značení. Cyklistické trasy tvoří cyklotrasy a cykloturistické trasy . Všechny prvky cyklo-značení mají jako podklad žlutou barvu.

Cyklotrasy

Vedou po silnicích, místních a účelových komunikacích. Jejich značení je podobné jako u silničního značení pro motorová vozidla. Používají se tři základní cykloznačky: Návěst před křižovatkou, Směrová tabule a Směrová tabulka. Na všech najdete symbol kola, číslo dané trasy a na směrových tabulích i kilometrové vzdálenosti k dalším cílům na trase. Umisťují se stejně jako dopravní značky před každou křižovatkou nebo odbočkou cyklotrasy.

Směř přímo Směř vlevo Směř vpravo
směrovka přímo směrovka vlevo směrovka vpravo
Návěst před křižovatkou Směr na 2 cíle
Návěst před křižovatkou Směrovka na 2 cíle

Cykloturistické trasy

Vedou většinou po horších polních či lesních cestách nebo terénem. Jsou vyznačeny pásovými značkami o rozměru 14×14 cm, které mají krajní pásy žluté a prostřední je červený, modrý, zelený nebo bílý. Mohou být také doplněny na šipku. Jedná se tedy o podobné značení jako u tras pěších nebo lyžařských, jen základní barva je žlutá a značky jsou přibližně jednou tak velké, aby byly pro cyklisty lépe viditelné. Pásové značení je doplněno směrovkami, které oproti těm pěším mají opět žlutý podklad, jen dvě řádky textu a v záhlaví napsáno „Cyklotrasa KČT č.…“.

Značka Šipka Směrovka
značka šipka směrovka

Komentáře

1 | Otta Zoubek @ | před jedenácti roky

Dotaz

Dobrý den.Jsem z Ostrova u Varů.2 měsíce marodim-narazil jsem do litinového sloupku uprostřed ciklostezky.Oficielní ciklostezka,sloupek černý-splívá s asfaltem,bez odrazky a jakéhokoliv označení,v blízkosti neni veřejné osvětlení,sloupek měří asi 70 cm a má průměr 12 cm.Shánim jakékoliv sdělení o zákonosti tohoto osazení ciklostezky proti vjezdu motorovích vozidel.Děkuji Všem předem.Otta Ostrov.

reagovat

2 | Petr R. @ | před desíti roky

chyba

Dobrý den. Jen chci upozornit na chybu nadpisu, kterou zde máte.

Cyklostezka je ze zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů místní komunikací IV. třídy, nebo účelovou, speciálně vybudovanou samostatnou komunikací pro bezmotorové účely, především pro cyklistický provoz.

Cyklotrasy a cykloturistické trasy jsou něco jiného.

Hezký den Petr R.

reagovat

3 | Tyral @ | před osmi roky

Prosím,zajímá mne zdali je cyklista povinen jet po cyklostezce i v případě,že je více nebezpečná než vlastní vozovka z důvodu velmi častého nutného křižování dané nepřehledné vozovky.Děkuji

reagovat

4 | dada @ | před šesti roky | http//www.ploty-lamark.cz

u nás je taky super cyklo radi jezdíme

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody