Zima je tady

Zima v Milovicích Už to skoro vypadalo, že zima letos nepřijde, ale opak je pravdou. Stejně jako několik posledních let i nyní přišla změna velmi rychle. V pondělí by člověk ještě hledal kraťasy a dnes by se vyplatilo koupit sněžnou frézu.

Pln optimismu jsem včera vyrazil na jižní Moravu, přesněji do Vranova nad Dyjí, na průzkum objektu kde by se v červnu mělo uspořádat národní kolo přírodovědné soutěže. Cesta probíhala až do Jihlavy bez problémů, ale pak to začlo. Dokud nebyla silnice sypána chemicky bylo to bez problémů, neboť slušný boční vítr stíhal sníh odvát. Posyp však vyrobil časem ze sněhu břečku, která při teplotě kolem –5 stupňů, velmi rychle a ráda namrzala.

Vydatné sněžení neustávalo a tak příjezd k letním rekreačím střediskům nebyl zrovna bez problémů. Zimní gumy však prokázaly svůj účel a vyhrabali jsme se nakonec se všech lesních cest co bylo třeba.

U Vranovské přehrady

U Vranovské přehrady – 23.1.2007

Větší dobrodružství však nabídla cesta zpět do Prahy. Úsek z Vraného nad Dyjí do Jihlavy, dlouhý cca 70 km nám trval přes 2 hodiny. Na vině byly nekonečné přívaly sněhu a neschopní řidiči. Zcela úmyslně nenadávám na silničáře (jak je dobrým zvykem v tomto státě) neboť ty dle mého názoru zvládali svojí práci, dle možností své zastaralé techniky. Když neustále sněží tak nejdou dělat zázraky. Mnohem větší problém představují:

  • magoři v oktávkách, kteří spěchají na jednání se svojí novou sekretářkou a nějaký sníh a kolony je přeci nemůže rozhodit – pravda většinou je rozhodí příkop či přilehlý strom u silnice
  • někteří řidiči kamiónů, kteří nenásledují většinu svých rozumných kolegů tím, že zastaví na kraji silnice a čekají až projede sypač, neboť stále věří, že kopec který má problémy vyjet osobní auto s náhonem 4×4, oni se 30 tunami nákladu, hravě vyjedou
  • letní řidiči, jejímž vrcholem je cesta z vesnice do vesnice, 20 let starým autem na letních gumách a s čepicí na hlavě

Cesta z Jihlavy na Prahu probíhala již celkem klidně. Zablokovanou dálnici D1 u Brna, jsem tak v klidu sledoval pouze ze zpráv Zelené Vlny. Praha byla včera věčer ještě v klidu a o sněhové nadílce si užívala jen prostřednictvím zpravodajství.

Noc se však vydařila a sníh zasypal celé Česko.

Zima v Milovicích

Milovice, 24.1.2007

Při pohledu z okna, nezbývá nic jiného než namasírovat svaly a vyrazit s hrablem a koštětem na sněhovou nadílku. A to jsem si říkal, že v krásné polabské nížině budu mít od sněhu pokoj ;-)

Komentáře

1 | karel | před jedenácti roky | www.kraj-jihomoravsky.cz

„magoři v oktávkách“, dekuji za zasmati :-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody