Tatry 2009

Na vrcholu Kriváně

Tedy vyrazili jsme do Tater Belianských, ale také Vysokých. Ubytování jsme měli zajištěno ve Ždiaru tedy v samém srdci nepřístupných Belianských Tater. Již cestou do Tater se nedá nevšimnout vichřice, která tu před pár lety řádila. Zasáhla zejmnéna mezi Vyšnými Hágy až po Tatranskou Lomnici. Neříkám že jinde nebyla, ale jinde to není na první pohled vidět.

Foto z celého týdne zde.

Důsledky vichřice Důsledky vichřice Důsledky vichřice

Tatry však na své kráse mnoho neztratili. V centrální část mezi sedly a vrcholy vichřice nenapáchala nic – ostatně zde je jen to kamení a pár zakrslých keříků :)

Kopské sedlo, Monková dolina

Jediná oficiálně povolená cesta skrze Belianské Tatry je naučná stezka Monková dolina. Ze Ždiaru vás čeká 3 hodinové stoupání do Širokého sedla (1825 m). Zpočátku jde člověk lesem a stoupá čím dál strmější cestou. Místy je dost kluzko, přeci jen Belianky jsou tvořeny hlavně vápencem. Krajina se postupně otevírá a cca od poloviny cesty se můžete kochat výhledy dolů do údolí (pokud vám ještě zbývá dech :)). V Širokém sedle se otevře výhled na Vysoké Tatry (hlavně Jahňačí štít). Cesta nadále stoupá do Výšného Širokého sedla a pak už jen klesáte s výhledem na tatranské velikány do Kopského sedla a Monkovou dolinou podél Meďodolského potoka do Tatranské Javoriny.

Hlavní vrcholy Belianských Tater – Havran a Ždiarská Vidla Stoupání do Širokého sedla Pohled na Ždiar ze Širokého sedla Kopské sedlo Pohled na Jahňačí štít z rozhraní Bel. a Vys. Tater Klesáme Monkovskou dolinou

 

 

 

V Tatranské Javorine toho moc nenajdete ale krom zavřené hospody sem zajíždí poměrně často autobus, kterým je možné vrátit se do Ždiaru.

Štrbské a Popradské pleso

Štrbské pleso jsem znal z pohlednic a pamatoval jsem si krásné velké jezero a trojúhelníkový hotel s dominantou tatranských vrcholů. Realita je však poněkud jiná. Hotel i dominanta sedí, ale jezero se mně zdá jako standardní rybník někde u Třeboně. Holt pohledy klamou. Jinak samo o sobě městečko, které kolem plesa vyrostlo je takovým českým Špindlerovým mlýnem. Architektonicky nic moc, hlavní je zaujmout solidně finančně zajištěné lidičky, kteří si koupí apartmán s výhledem na Tatry za ceny blížící se miliónu euro.
Cesta na Popradské pleso je velmi frekventovaná, zvláště potkáte-li zájezd ukrajinské školy v počtu asi tak 8 tříd.

Štrbské pleso Směr Popradské sedlo Popradské pleso

Necelých 15 minut od Popradského plesa se nachází Symbolický cintorín, kde najdete jména obětí tatranských hor, celkem jich je zde k nalezení přes 400.
Cestou zpět jsme využili dobré viditelnosti na Lomnický štít.

Obětem hor Lomnický štít s Kežmarským štítem Lomnický štít s lanovkou

Počasí nás sice častuje příjemným turistickým zataženem a 20 stupni (od cca 1500 m výše) ale sluníčko si schovává kdesi nad mraky. Z toho důvodu omluvte sníženou kvalitu fotek. Slunce prostě ani dobrý filtr v grafickém programu nenahradí :).

Chata pri Zelenom plese, Biele pleso

Při kvalitě místní autobusové dopravy si člověk s klidem může dovolit popojet autobusem kousek ráno tam, obejít si nějaký ten vrcholek a z jiného místa se večer vrátit. Na chatu pri Zelenom plese jsme vyrazili po žluté značce dolinou Kežmarskej Bielej vody. Cesta je poměrně pohodová až k chatě, jde o převýšení cca 700 m na délce přes 8 km. Mapa napovídá že cestou budou zajímavosti kolem potoka ale nic zvláštního zde není. Posledních pár km poskytuje nádherný výlet na okolní vrcholy. Od chaty je to kousek k Velkému Bielemu plesu kde se dají nádherně zchladit nohy (zejména při teplíčku které panovalo). No a pak již jen klesáte, klesáte a klesáte přes chatu Plesnivec až na konec Tatranské Kotliny na bus zastávku. A pokud sem dojdete zjistíte, že jste naklesali přes 950 m.

Kežmarská Biela voda Chata pri Zelenom plese Zelené pleso Voda je celkem čistá Velké Biele Pleso s Jahňačím štítem Klesáme směr chata Plesnivec

 

 

 

Jelikož bude zítra největší vedro chystáme se na Kriváň. Pokud se vrátíme možná uvidíte i fotky.

 

Kriváň

Již od rána vše dokládalo že dnešek bude zajímavý – u snídaně se z rádia line varování za varováním že bude extrémní vedro a že mají lidi zůstat ve stínu (na Kriváni přece musí být stín :)). Cestou jsme nuceně zasponzorovali slovenskou policii které se nelíbila naše rychlost (61 na 50), slevy prý nevedou :(. První metry stoupání ze Tří Studniček ukázali že to nebude jen tak. Celkové převýšení je 1350 m nahoru a to samé dolů. Již po 50 výškových metrech si vás oblíbí roj much a jde s vámi vytrvale až téměř na vrchol kde v klidu počká až půjdete zase dolů. Cesta vede přímo traverzově nahoru po zelené značce až k rozcestí pri Krivánskom Žlabe (2120 m). Cesta postupně opouští les, kleč a zbývají jen kameny. Čas k rozcestí se dá zvládnout dle toho co píše rozcestník, dále však trapně píše že na Kriváň (2494 m) je to 45 minut. Vynásobte to dvěma a je to tak akorát. Cesta (no dejme tomu) vede často přímo nahoru po skále. Celou dobu si říkáte jaké to bude dolů – ještě horší :). Na vrcholu je krásný výhled to se nedá upřít.
Cesta dolů na rozcestí pro Kr.Žlabě trvá stejně dlouho. Sestup jde pomalu, musí se opravdu opatrně často klasicky břichem ke skále. Dále pokračujeme po modré značce na Jamské pleso a pak po červené na Tři Studničky. Poslední kilometry klesání už jde člověk jen setrvačností. Průvodce a další chytré knihy píšou že tento okruh má cca 6,5 hodiny (u nás 8).

Pohled po 2 hodinách stoupání Na vrcholu Kriváně Výhled z vrcholu Kriváně na Západní Tatry Výhled z vrcholu Kriváně na Vysoké Tatry Výhled při sestupu směr Štrbské pleso Výhled na Kriváň při sestupu – jde to pomalu

 

 

 

Vzhledem k silnému fyzickému rozpoložení po Kriváňskom výletě půjdeme zítra tak max. na snídani :).

 

Studený potok, Hrebienok

Dnešní malý výletík začal v Tatranské Lesné. Žlutá značka stoupá mírně podél Studeného potoka. Dříve tu býval i les a stín, ale vichřice změnila les v pár zbylých třísek a tak slunko vesele pálí. Potok je opravdu velmi studený. Asi za hodinku přijdeme k Dlhému vodopádu který je příjemným osvěžením. Počet turistů stoupá jelikož kousek nad vodopádem je rozcestí odkud je to již jen 10 minut na Hrebienok. Odtud se dá jít na několik vrcholových túr, je zde stanice pozemní lanovky (podobná Petřínské) a dá se odtud sjet na horské koloběžce do Starého Smokovce.

Z Tatranské Lesné na Hrebienok Vodopády Studeného potoka Dlhý vodopád na Studenom potoce Sjezd z Hrebienku

 

 

 

 

A to je vše vážení, zítra naložíme modrého draka a frčíme přes Beskydy domů. Výběr foto z celého týdne je k nalezení zde.

A pak je tu ještě trojice panoramatických foto.

Komentáře

1 | Věra Zajíčková @ | před desíti roky

Závidím

Ahojky, tu nádheru vám závidím, my se stále lečíme z uplakného Keblova.

reagovat

2 | Majka | před desíti roky

Díky za prohlídku

… ale chudáček kachnička…:-) užili jste si to hezky. :-D :-D :-D

reagovat

3 | InAukce | před desíti roky | www.inaukce.cz

Nadhera, ikdyz v tomto horku je lip u vody…

reagovat

4 | Majka.L. @ | před sedmi roky | www.beruna.cz/text-tatry-2009

Ahoj, zatim hledam zajimavosti o cloveku ale nedari se mi.Na tuhle strana uvazuji. Majka Luzrová

reagovat

5 | darinka @ | před šesti roky | www.ploty-lamark.cz

krasné typ na výlet, mam moc rda tatry super děkujem

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody