Proč platit za jízdu v MHD

Mhd

Zhruba od listopadu 2007 nabízí dopravní podnik hlavního města Prahy možnost, zaplatit jízdenku skrze SMS. Hlavním účelem této služby nebyl zřejmě komfort cestujících, ale ta skutečnost, že mnohem více lidí zaplatí, pokud mohou získat jízdenku skrze SMS, než kdyby museli házet mince do automatu. Bezhotovostní platby totiž „nebolí“, není vidět, že utrácíte peníze. Navíc v Čechách je dobrým zvykem šetřit desetikorunové položky za jízdenky a parkování, ale utrácet tisíce za pohonné hmoty, které spotřebujeme ve stojících kolonách.

Prakticky ihned po spuštění služby se na internetu vyrojily debaty na téma jak celý systém obejít. Uvažování typického českého človíčka, jak většinu věcí obejít, obelstít či nafixlovat. Žádný systém není nepřekonatelný, otázka je proč se snažit obejít systém prodeje lístků přes SMS, když výsledný finanční efekt není vůbec zajímavý.

Pokud využíváte MHD denně, máte zajisté časový kupón, pokud jezdíte příležitostně, v celkovém součtu např. 100 Kč mesíčně, vyplatí se vám kvůli této sumě krást? Podivujete se nad tímto slovem? Nu a co je to jiného, než využití služby, kterou někdo provozuje, zadarmo. U pekaře také neodnesete chleba, přijde vám to totiž divné (zlodějům a lapkům se samozřejmě omlouvám, těm to přijde normální).

Již slyším desítky polemik na téma, že dopravní podnik je moloch, kde sedí stovky zašitých úředníků, že služby nejsou na úrovni cen, které se za ně platí apod. Platíte doma elektřinu? Platíte a ČEZ či PRE či EON jsou mnohem větší molochy, s mnohem vyššími platy pro své zašité zaměstnance. Ještě horším příkladem jsou daně, které platíte státu kde se zašívají tisíce lidí za slušnou měsíční sumičku. A platíte a platíte, protože to prostě jinak nejde. Až pojede příště MHD kupte si lístek, můžete si v klidu číst, nemusíte sledovat zda jde revizor a nemusíte mít neustále připraven plán úniku.

Nedělám si iluze, že v případě ani jednoho černého pasažéra se zlepší situace s počtem zašitých pracovníků, ale vy jste také rádi když lidé platí za vaši práci. Nebo snad navrhnete svému zaměstnavateli nebo zákazníkovi aby vám 2% z částky nezaplatil, že je to přeci v Čechách normální?

Komentáře

1 | TomCat | před jedenácti roky | www.webelo.cz

prakticky kazdy statni podnik je uz s principu moloch. To ovsem nikoho neopravnuje takovy podnik okradat.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody