Něco logických hádanek

Myšlení bolí

Která princezna je pravdomluvná?

Král měl tři dcery: Anežku, Bertu a Cecilii. Anežka vždycky mluvila pravdu, Berta vždycky lhala a Cecilie někdy mluvila pravdu a někdy lhala. Ke dvoru přijel cizí princ, aby se ucházel o pravodomluvnou Anežku. Král jej zavedl do trůnní síně, kde všechny tři dcery seděly vedle sebe, a že princi Anežku dá, pokud pozná, která z nich to je. Přitom smí každé z nich položit jedinou otázku. Princ chvíli přemýšlel a pak položil všem tutéž otázku: „Jak se jmenuje princezna, která sedí uprostřed ?“ Princezna sedící vlevo odpověděla: „Anežka“, princezna sedící uprostřed „Berta“ a princezna sedící vpravo řekla „Cecilie“. Princ se jen maličko zamyslel a řekl: „Ty jsi Anežka“. A měl pravdu.

Řešení:
Princezna sedící vlevo není Anežka, neboť by lhala. Kdyby pravdomluvná Anežka seděla uprostřed, musela by odpovědět „Anežka“, znamená to, že Anežka je princezna sedící vpravo. A můžeme určit více. Princezna sedící uprostřed nemůže být Berta, protoče Anežka řekla, že se jmenuje Cecilie. Princezny tedy seděly v tomto pořadí: Berta, Cecilie, Anežka.

Myslivec

Myslivec se jde projit. Jde kilometr na sever, kilometr na vychod, kilometr na jih a ocitne se opet na vychozim miste.

Řešení:
Takhle se snad da chodit jen na severnim resp. jiznim polu. Presneji, lze vyjit ze severniho polu, nebo u jizniho polu z kterehokoliv bodu polozeneho kilometr severne od te rovnobezky, ktera ma delku jeden kilometr. Tam se to zavira do trojúhelníku tak by snad tak mohlo bejt.

Tři krabice

Mame tri krabice. V kazde jsou dve naprosto stejne koule ( az na barvu). V jedne jsou dve bile koule, v druhe dve cerne a v treti cerna a bila. Na krabicich jsou vika oznacena pismeny CC, CB a BB, tak, ze v krabici s víkem CC jsou dve koule cerne, v CB bila a cerna a v BB dve bile. Nekdo prohazi vika na krabicich tak, ze pismena na krabicich neodpovidaji obsahu krabic. Kolik pokusu je minimalne potreba k presnemu urceni barvy kouli ve vsech krabicich? Pokus se rozumi sahnuti do jedne krabice a vytahnuti jedne koule (druhou samozrejme nevidite).

Řešení:
Tak sahnu do jedny, prohlidnu obe… podle toho prohodim vika… Pak sahu do dalsi krabice a v pripade ze je na i papr. BB a ja vytahl cernou, tak prohodim zbyvajici dve vika, jinak sahnu pro dalsi, a pak je to tutovka. Jsou to 3; max. 4 pokusy.

Piráti

Pet piratu ukoristi poklad obsahujici tisic zlatych dukatu a jejich ukolem je ted ten poklad rozdelit. Pirati jsou serazeni podle hodnosti 1, 2, 3, 4, 5 a vsichni maji nasledujici vlastnosti:

 • krvelacnost
 • chamtivost
 • jsou matematicky genialni

Rozdelovani koristi probiha tak, ze zacina pirat 5 se svym navrhem a kdyz nadpolovicni vestina souhlasi navrh je prijat a plati. Kdyz se nenajde nadpolovicni vetsina pirat je hozen pres palubu a pokracuje pirat 4 a to se opakuje.Otazka: Jaky navrh by mel pirat 5 podat?

Řešení:
Pirat 5, navrhne toto vyplaceni:
P1: 2 dukaty
P2: 0
P3: 1
P4: 0
P5: 997

Je to mozna k neuvereni, ale P1 a P3 s tim budou souhlasit. Proc?
Resit se to musi od konce tzn.
Kdyz bude zit jenom P1 tak dostane vse:
P1: 1000
P2: 0
P3: 0
P4: 0
P5: 0

Kdyz bude zit P1 a P2 tak P2 musi navrhnou toto reseni aby si zachranil zivot:
P1: 1000
P2: 0
P3: 0
P4: 0
P5: 0

Kdyz ale bude zit P1, P2 a P3. P3 musi dat cokoliv P2 a ten bude souhlasit protoze jinak nedostane nic, takze P3 by navrhnul:
P1: 0
P2: 1
P3: 999
P4: 0
P5: 0

Kdyz bude zit P1, P2, P3 a P4. P4 musi dostat P1 a P2 na svou stranu, kdyz navrhne nasledujici reseni P1 a P2 budou souhlasit, protoze jinak by dostali bez zijiciho P4 mene, tzn:
P1: 1
P2: 2
P3: 0
P4: 997
P5: 0

Takze aby si P5 zachranil zivot a ziskal co nejvice pro sebe, musi navrhout neco co zajisti, ze P1 a P3 budou hlasovat s nim tzn:
P1: 2
P2: 0
P3: 1
P4: 0
P5: 997

Přechod mostu

Čtyři muži jdou přes řeku. Začínají na jedné straně a mají se dostat na druhou za 17 minut. Je noc a mají jen jedno použitelné světlo na cestu. Nejvíce dva lidé mohou jít přes most a musí jít spolu rychlostí toho pomalejšího. Každý z nich jde jinou rychlostí. Muž číslo 1 přejde most za minutu, muž číslo 2 za 2 minuty, muž číslo 3 za 5 minut a muž číslo 4 za 10 minut. V jakém pořadí budou chodit přes most?
** 12 – 1 – 34 – 2 – 12 **

Sedm mužů jde přes řeku. Začínají na jedné straně a mají se dostat na druhou za 25 minut. Je noc a mají jen jedno použitelné světlo na cestu. Nejvíce tři lidé mohou jít přes most a musí jít spolu rychlostí toho pomalejšího. Každý z nich jde jinou rychlostí. Muž číslo 1 přejde most za minutu, muž číslo 2 za 2 minuty, muž číslo 3 za 6 minut, muž číslo 4 za 7 minut, muž číslo 5 za 8 minut , muž číslo 6 za 9 minut a muž číslo 7 za 10 minut. V jakém pořadí budou chodit přes most?
** 12 – 1 – 567 – 2 – 134 – 1 – 12 **

Ptáci

Novák má klece s ptáky a všechny klece jsou obsazeny. Ví, že je více klecí, než ptáků v jakékoliv kleci. Musí být pak alespoň ve dvou stejný počet ptáků?

Řešení:
Ano. Má-li Novák klec a má-li být obsazená, musí v ní být pták. Má-li ale být více klecí než ptáků v kterékoli z nich, musí mít dvě klece. Mají-li být obě obsazené různým počtem ptáků, potřebuje Novák 1+2 ptáky. To ale už musí mít 3 klece, atd. Má-li Novák konečný počet klecí, musí být tedy alespoň ve dvou stejně ptáků.

Poklad

Poklad, umístěný 5 metrů od stromu, je hlídán psem u stromu uvázaným na 10metrové šňůře. Jak to uděláme, abychom poklad získali?

Řešení:
Abychom poklad získali, bylo by dle mého názoru třeba obíhat se psem v patách okolo stromu, čímž by se 10metrová šňůra zkrátila natolik, že by nebyl problém poklad získat. (toto řešení ale neplatí v případě, že je smyčka kolem stromu natolik volná, že se otáčí a nenamotává nebo také v případě, že rozměr pokladu je tak velký, že se pes omotá okolo něj a nebo také v případě, ze pes je natolik chytrý, že se sám zpětným pohybem odmotá.)
V krajním bodě je možné, že má vzdálenost od pokladu bude 5m a vzdálenost psa od pokladu 15m (pokud bude na druhé straně stromu). Není pak problém pro hbitého člověka poklad vzít a dostat se bez újmy z dosahu hlídacího psa.- ze zadání bohužel nevyplývá, zda je možné poklad unést a také není určeno, zda rasa psa je běhavá či je to pes gaučový.
Je možné zvolit průkopnickou metodu a k pokladu se prokopat zespod.- bohužel není určeno, zda je půda měkká nebo má skalní podklad a také zda se náhodou nejedná o hlídacího psa norníka, který by za námi mohl vlézt. Nabízí se také spousta jiných variant – krádež ze vzduchu, uspání psa, atp. ale je otázkou kterou z nich by si vychytralý zloděj pokladu zvolil.

Zebra vodu nepije?

V jedné ulici v cizinecké čtvrti stojí vedle sebe pět domků různých barev. V každém z nich žije muž jiné národnosti, v každém se pije jiný oblíbený nápoj, v každém se chová jiné zvíře a v každém z domků je oblíben jiný sport. O domcích víme toto:

 • Angličan bydlí v červeném domku.
 • Španěl chová psa.
 • Káva se pije v zeleném domku.
 • Polák pije vodku.
 • Zelený domek stojí vpravo vedle domku bílého (z pohledu pozorovatele domků).
 • Fotbalista pěstuje hlemýždě.
 • Ve žlutém domku bydlí cyklista.
 • Mléko se pije v prostředním domku.
 • V prvním domku bydlí Nor.
 • Nesportovec bydlí vedle domku, v němž je chována liška.
 • Domek cyklisty sousedí s domkem, v němž je chován kůň.
 • Zápasník pije pomerančovou šťávu.
 • Japonec je hokejista.
 • Nor bydlí vedle modrého domku.
 • V jednom domku se pije voda.
 • V jednom domku je chována zebra.

Z těchto údajů lze zjistit, kdo chová zebru a kdo pije vodu. Zkuste to…

Řešení: Nejprve bylo nutné zjistit, které domky asi vedle sebe stojí. Z popisu vycházejí dvě řešení: Ž, M, Č, B, Z nebo Ž, M, B, Z, Č. Zkouškou jednoho z nich vyjde toto:

Žlutý Modrý Červený Bílý Zelený
Nor Polák Angličan Španěl Japonec
voda vodka mléko pomeranč. šťáva káva
cyklista nesportovec fotbalista zápasník hokejista
liška kůň hlemýždi pes zebra

Poprava

Vězeň odsouzený k smrti dostal za vzorné chování (asi hodně chytal myši) na výběr. Bude-li jeho záverečná řeč před popravou pravdivá, bude katem sťat. Bude-li to však lež, bude potupně utopen. Vězeň byl, ale takový fiškus, že se svou závěrečnou řečí osvobodil úplně. Co řekl, že nebylo možné ho ani utopit, ani ho připravit o hlavu?

Řešení:
Je to jednoduché. Řekl: „Je jisté, že budu utopen.“ Byla-li by to pravda, pak by ho měl kat setnout, ale tím by z toho udělal lež. A naopak. Takže úplně znemožnil popravu (zajímalo by mě, jestli ho tenkrát opravdu pustili).

Koza, vlk a zelí

Jednoho dne se starý vesničan vracel z trhu domů. Měl s sebou kozu, vlka (to by mě zajímalo, kde toho schrastil) a v podpaží svíral hlávku zelí. Vesele si pískal, jak se mu handlování povedlo, když přišel k řece. Na břehu měl přivázanou malou pramici a už chtěl nasednout, když tu ho náhle dobrá nálada opustila. „Safra,“ říkal si, „vždyť já se do té lodičky se vším tím nevejdu. A když tu nechám vlka samotného, sní mi kozu. Když tu nechám kozu, sní mi zelí. Jak já to jenom provedu?“ Pomožte staříkovi dostat vlka, kozu a zelí na druhý břeh. Do loďky se mu při tom vejde jen jedna věc. A na žádném z břehů při tom nesmí nechat samotného vlka s kozou nebo kozu a zelí…

Řešení:
Postup převážení je tento: nejprve naloží a převeze kozu, pak se vrátí pro vlka a při vysazování na druhém břehu si vezme kozu zase do člunu a vrátí ji na původní břeh. Tam jí vysadí, naloží zelí, aby ho koza nesnědla a odveze ho k vlkovi na druhý břeh. Pak už se jen vrátí pro kozu. A hurá za babkou domů.

Páska

Möbiovu pásku asi znáte. Uděláte si jí třeba tak, že vezmete proužek papíru a přiložíte jeden konec k druhému (tak by vzniklo normální kolečko), ale mezi tím ho otočíte. Vznikne tak páska pouze s jednou stranou. Když teď vezmete tužku a nakreslíte po obvodu čáru, zjistíte, že jste pomalovali celou délku pásky a skončili na začátku čáry. Otázkou ale je, co se stane, když teď pásku podél nakreslené čáry rozstříhnete.

Řešení:
Jestli jste si mysleli, že dostanete pásky dvě, pak jste na omylu. Vyzkoušejte si to! Když pak rozstříhnete tu jednu dvakrát překroucenou pásku, teprve dostanete dvě pásky do sebe zapletené…

Komentáře

1 | liiiiiiiiiida | před jedenácti roky

ssssssssssuper hadanky...:D

:-D

reagovat

2 | Kamila @ | před osmi roky | beruna.cz

;-) Fakt supiiis hadanky ve skole nevedeliskoro zadnou!!! :-P :-P :-P

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody