Mluviti stříbro, mlčeti zlato

Pár postřehů ze studia geodézie ve 4 ročníku.

Na stavební fakultu ČVUT, obor geodézie jsem nastupoval před 4 roky s tím, že nejhorší jsou první dva roky, a když ty člověk překoná ve stavu zaručujícím další studium, je v pohodě. Aby bylo jasno, označením „v pohodě“ nemyslím, že by člověk nemusel nic dělat, ale to, že se ho nebude někdo snažit za každou cenu otrávit a znechutit mu zdejší působení. Platí to asi obecně, ale existují vyjímky a tou je právě tento obor. Až do konce třetího ročníku, probíhalo studium vcelku klidně.

Zlom však nastal vstupem do čtvrtého ročníku tohoto ústavu. Na jedné straně naprostá pohoda od jedné části vyučujících, kteří k věci přistupují s faktem blížícího se konce studia. Však na druhé straně, snad komplex z toho, že na mé předměty se již nedostane plný počet studentů, kteří začli v prvním ročníku, tedy že se očekává vysoká úspěšnost a nízká úmrtnost. Snad právě pro tyto předpoklady ostatních si jistí řeknou to teda ne, já jim ukážu. Mají pravdu, skutečně někdy přistupují k věcem stylem, že přijít toto v druhém ročníku, část studentů by odešla. Vzhledem k tomu, že člověk investoval již téměř 4 roky do studia, je blbost se vzdát a odejít jen kvůli několika lidem.

Nedávno jsem četl rozhovor v hospodářských novinách a panem Zunou, rektorem ČVUT. Rozhovor se týkal nedostatku a malém zájmu o studium na technických školách. Jako jeden z důvodů byla uvedena náročnost studia. S tím nelze než souhlasit (samozřejmě jsou i náročnější obory). Jestliže se člověk dostane do čtvrtého ročníku, mělo by být jasné, že v něm něco je a že má zájem na tom studium dokončit. Tím nechci naznačit, že když budu dávat stále najevo ať mi všichni vlezou na záda, že by si měli všichni říci:„No, jo on už je tu čtvrtý rok, tak ho k té promoci, dokopeme“, to ne. Ale, proč ztěžovat práci, zbytečnými výmysly, proč dělat dusné prostředí kolem sebe? To je ta věc, kterou nechápu. A ještě k tomu, kdyby to takto dělali všichni, tak si člověk řekne, že je to normální, ale činí-li takto jen malá část, tak je to důvod k zamyšlení.

Nepřistoupíme-li na některé, dle mého názoru zbytečné požadavky, tak pak dobrovolně přistupujeme na možnost předčasného odchodu. Je toto, ten úspěch jistých jedinců?

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody