Mariánská - praxe IG, M

Nezapomenutelný zážitek z praxe z inženýrské geodézie a mapování konané v 8. semetru oboru geodézie a kartografie na ČVUT.

No tak jsme koncem letního semestru č.8 odjeli na celé 3 týdny na praxi z inženýrské geodézie (katedra speciální geodézie) a z mapování. K mapování není celkem co dodávat to proběhlo celkem korektně, ale ta druhá část to stojí za to prožít. Základní poznatek byl vyřknut již hned po příjezdu: „Organizace není silnou stránkou této akce“, a nutno uznat že to byl poznatek pravdivý.

Klasický den začíná ráno snídaní, která je v těchto krajích mimořádně kvalitní. Poté se fasují přístroje a další nezbytné i zbytné pomůcky. Pomineme-li předimenzování některých úloh (deformace) je měření určitě příjemnější stránkou dne. Strávíte den na čerstvém vzduchu, je-li sluníčko máte šanci chytit i nějaký bronz (nebo nedej bože něco jiného). Když už vám měření připadá dost dlouhé stačí se zahledět na hodinky a ono je zrovna 12 hodin (tedy poledne) a to je čas jít na oběd.

Máte-li štěstí jdete odpoledne také měřit, nemáte-li jdete počítat a v případě, že máte odpoledne volno stala se někde chyba a nebo je volný den. Jak jsem již psal měření je celkem v pohodě, ale celkem nepochopitelné jsou některé výpočty, kterým se budeme nyní věnovat trochu podrobněji.

GEO-W

Jestliže jste již někdo slyšel o tomto software můžete přeskočit následující větu, jestliže jste s ním někdo pracoval, přeskočte celý odstavec a chodíte-li na obor GaK na FSv ČVUT tak ani nečtěte. Jste-li ve vyšším než 4. ročníku již jste to zažili, jste-li v nižším nekažte si dobré vyhlídky na včasné dokončení studia. Funkce programu je zcela správná, výpočty volných prostorových sítí probíhají korektně, ale problém je v překonání základních překážek.

  1. instalace – jediný člověk na světě, který ji může provést je autor a i ten má problémy
  2. ochrana hardlockem – je třeba zasunout jej do PC
  3. první spuštění – časem zjistíte, že Windows 95 se nedoporučují
  4. pořízení vstupních dat – holt, chcete vyrovnávat musíte mít vstupní data. Cesta nejmenšího odporu je použít autorův program na editaci vstupních hodnot. Je sice pravda, že vytvořit jej libovolným ASCII editorem jde, ale musíte mít základní znalosti zvláštností datových souborů
  5. výpočet – zatajit dech, nechodit, uzavřít okna, modlit se aby počet iterací nepřesáhl 3–4 jinak jste v řiti či spíše v singulárním řešení (opět na bod 4)
  6. zvláštnosti datových souborů – hodnoty se nesmí oddělovat tabulátory, pouze mezerami (nejlépe deseti), poslední řádek je nutné „odentrovat“

Program GEO-W je nutné použít téměř na každou úlohu z IG nemáte-li vlastní. Pozn. budete-li psát vlasní program nezapomeňte na ochranu HW klíčem. Ideální by bylo napsat vlastní program na vyrovnání sítě v prostoru a rozšířit ho jako freeware. Ušetříte tím spoustu bezesných nocí svým kolegům.

Ostatní výpočty

Záleží čistě na vás jak se rozhodnete vyrovnat s ostatní dávkou výpočtů, ale vždy získáte na konci pocit proč, že jste vlastně zaváděli všechny korekce, opravy, opravy z oprav, korekce z oprav a opravy z korekcí. Zásadně když se vám něco nevejde do nějaké z četných mezních odchylek nepropadejte panice. Jste-li ještě ten den schopni někam dojít zkuste se zeptat odpovědných osob nebo rovnou vše přenásobte koeficientem 2, jelikož se nic jiného asi nedozvíte.

Závěrem

Držte se hesla s úsměvem jde všechno líp, pravidelně vymývejte obsah mozku hry typu DOOM, DUKE, Shadow Warior (ty patří k základní výbavě na tyto typy akcí, mj. i počítač se zvukovou katou a CD-ROM, několik litrů zahřívadla (často zde sněží)). Dezinfikujte se čas od času vhodnými nápojemi. Minimálně dvakrát za výuku si udělejte oheň a pořádně si zařvěte. Přezouvejte se řádně ať si nerozhněváte paní správcovou.

Vyvarujte se toho spolehnout se na moderní elektronické přístroje, jelikož to má několik základních nedostatků. Měří dobře to ano, ale spolehnete-li se na registraci pán bůh s vámi. Buď registrace není, nebo není karta a nebo je software pouze demo a ten hodnoty neregistruje. V případě, že se přesto podaří data zaregistrovat určitě bude velice složité dostat data z karty do počítače. Zázraky se ovšem dějí a občas se podaří i nemožné.

Avšak nezapomeňte na slušné vychování a na výuku choďte včas, ve střízlivém stavu (opilé kamarády zanechte na pokojích a ochotně zpracujte úlohu za ně, nevíte kdy se vám to bude také hodit), dobře oblečeni či namazáni opalovacími krémy, zdržte se debilních dotazů typu „co máme dělat?“ apod.

A rada na závěr: „Nesnažte se všechno pochopit“

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody