Daňová reforma

Snižte daně nemám na ně V dnešní době jsou noviny a internetová média, plná kontroverzní daňové reformy, kterou představila vláda. Nechci se zabývat ekonomickým dopadem připravované reformy ani jí nechci do nebe chválit, či do pekla zatracovat. Na článku co je uveden pod tímto textem chci jen demonstrovat, jak jsme na tom za současně nastavených daňových zákonů. Všem co si myslí, že je nová reforma chce ožebračit, doporučuji zamyslet se nad níže uvedeným a položit si otázku zda nás může stát obírat ještě více, než to činí v současné době. Jen pro upřesnění, nejsem autorem níže uvedeného textu, zachytil jsem jej při kolování internetem.

Informace o daňovém zatížení pracujících.

Tento text není žádná legrace, které se po internetu běžně šíří. Je to smutná skutečnost, kterou si pracující běžně neuvědomují. A přitom jde o jejich peníze.

100 000 VÁŠ HRUBÝ PŘÍJEM (na kolik si Vás firma cení)
19 270 sociální pojištění „zaměstnavatele“ 26% hrubé mzdy
6 630 zdravotní pojištění „zaměstnavatele“ 9% hrubé mzdy
103 povinné úrazové pojištěni 0.14% hrubé mzdy

Tyto položky za Vás musí státu odevzdat firma, o tom žádné informace nemáte.

73 997 HRUBÁ MZDA ( údaj na výplatní pásce)
5 920 sociální pojištění „zaměstnance“ 8% z hrubé mzdy
3 320 zdravotní pojištění „zaměstnance“ 4.5% z hrubé mzdy
64 747 ZÁKLAD DANĚ
20 719 Daň z příjmu max. 32%
44 028 ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56%
10 039 DPH 5% nebo 19% + spotřební daně ( uveden průměr DPH )
36 989 = zůstatek – celková daňová kvóta zdanění práce je 64%

Za 100 000.- které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel si můžete koupit zboží v celkové hodnotě 36 989.- V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45 111.-, tj. celková daňová kvóta 55%. Progrese tedy skutečně není velká – 9% – pouze s tou drobností že absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé.

Do práce chodíte proto, abyste si mohli za vydělané peníze něco koupit. Když si tedy za zbylých 36 989,– Kč „něco“ koupíte (kromě potravin je dnes skoro všechno v sazbě 19% a tam bude patřit i bydlení), prodávající odvede státu daň z přidané hodnoty o kterou jsou prodávané zboží nebo služby pochopitelně dražší. Ve skutečnosti tedy zůstane jenom 30 326,– Kč. Takže z každých Vámi vydělaných sto tisíc skoro sedmdesát tisíc dostane stát, protože pracujete, abyste si mohli něco koupit.

Není to žádný trik ani manipulace, je to prostý souhrn faktů, který stát zahaluje houštím tisíců stránek zákonů, vyhlášek a pokynů. Kromě těchto daní stát vybírá ještě mnoho dalších daní od lidí, podniků a podnikatelů – daně z nemovitosti, daně z prodeje nemovitostí, darovací daně, daně dědické, daně z příjmů, daně silniční, atd., atd.

Kde ty peníze jsou, když zdravotnictví je v krizi, školství zanedbané, po silnicích se skoro nedá jezdit, atd. atd. ? Platíme tolik za své sociální jistoty nebo spíš za „jistoty“ státních úředníků a za jistoty těch, kterým se nechce pracovat? Jestliže podstatně vzrostl počet úředníků, jestliže nezaměstnanost stoupla na dvojnásobek, pak pochopitelně jsou také vyšší výdaje. Větší zdanění práce samozřejmě prodražuje pracovní sílu a vedle zdražování výrobků a služeb vede také k propouštění, protože firmy a podnikatelé buď krachují nebo nejsou schopní uživit tolik zaměstnanců, kolik by potřebovali. Mnohem víc peněz se však propadne a zašantročí v neprůhledných, pochybných a často předražených státních zakázkách a v korupci spojené s jejich realizací.

Proč je to lidem jedno? Proč se neptají, jak je možné, že v Chorvatsku postaví 100 km dálnice za jediný rok a za poloviční cenu než u nás, proč se neptají, kam se ztrácí stovky miliard ze státního rozpočtu, proč se neptají, kdo jednou bude platit ty ohromné dluhy a úroky z těchto dluhů tak špatně hospodařícího státu, jak dlouho nám porostou daně?

Jestli nechcete, aby bylo ještě hůř, ptejte se. Tak málo lidí ví, o kolik je stát ve skutečnosti obere…


Malá poznámka na závěr. Levicový stát, mezi které počítám také Česko, je založen na podobném principu jako socialismus, akorát to na první pohled tak nevypadá. Základem je co nejvíce peněz lidem sebrat a semlýt je ve státní kase a poté všem přerozdělovat. Pravicový přístup je naopak co nejvíce peněz ponechat lidem, aby si hospodařili se svými financemi sami. Nikdo nebude se svými penězy nakládat tak „blbě“ jako stát. To je také důvod proč v Čechách pravice prohrává, neboť je zde stále zakořeněn socialistický přístup k životu – čekat až se něco stane a závidět všem kolem sebe – Chcípla mně koza, bože ať chcípne i sousedovi. Je to hnus, ale to odvane jen čas.

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody