Elektronicky na státní správu

eurad Nemám rád papírovou komunikaci s úřady (ostatně o jinou také moc nestojím) a tak se již několik let snažím řešit vše elektronicky. Jednu věc už vím dnes zcela jistě a to že veškerý uspořený čas návštěvou pošty či případně úřadu, strávíte řešením problému s elektronickou formou komunikace. Mnohdy vám to zabere i více času, ale výsledek se většinou dostaví a vás může hřát u srdce, že jste to dokázali. Pokud vás to někdy rozhodí, buďte si jisti, že na druhé straně bývá rozčarování ještě větší.

Elektronickou komunikaci se státem bych rozdělil na dvě zásadní období a to je před zavedením datových schránek a po zavedení DS. Rozlišovat období před a po zavedení elektronického podpisu nemá význam, neboť před elektronickým podpisem byla komunikace běžného občana prakticky nemožná.

Za elektronickou komunikaci nepovažuji vyplnění formulářů na internetu, jejich vytisknutí a odeslání poštou na příslušný úřad. Ani návštěvu Czech POINTu nepovažuji za elektronickou formu, protože na kontaktní místo musím opět zajít osobně. Elektronicky znamená, že zasednu k počítači a až od něj odejdu, mám vyřízeno (nebo si to aspoň myslím, než mne úřad uvede v omyl, že jsem zapomněl otočit list :))). Nutno také říci, že navždy zůstanou agendy, které zřejmě elektronicky řešit nepůjde, ale mohlo by jich býti co nejméně.

Pokračování tohoto článku »»»

Novinky pro OSVČ v roce 2012

Snižte daně nemám na něRok se s rokem sešel a nebyla by to pořádná sranda, kdyby se neměnila celá řada věcí v oblasti daní a zákonných pojištění. Ve srovnání s nedávno schválenou daňovou reformou co má platit někdy od let 2013,14 či 15, není změn mnoho.

Změna výše záloh

  • minimální záloha na zdravotní pojištění se zvedá na 1 697 Kč (13,5 % z 12568,50 Kč což je 50% průměrné mzdy) – záloha musí být poprvé odvedena již v lednu 2012 (tj. do 8.2.2012), maximální záloha 20 361 Kč (stanoveno z 72násobku průměrné mzdy) – maximální záloha se však odvádí až po podání přehledu za rok 2011, ne od ledna
  • minimální záloha na sociální pojištění činí 1 807 Kč (29,2 % z vyměřovacího základu) a platí se do měsíce který předchází měsíci ve kterém podáte přehled za rok 2011 – poté musí být zvýšena na hodnotu 1 836 Kč (pokud vám z přehledu vyjde nižší máte smůlu, platit se musí tato minimální hodnota), maximální záloha pak oproti roku 2011 výrazně klesla na 29 360 Kč což souvisí se snížením maximálního vyměřovacího základu – zálohy na sociální pojištění jsou splatné mezi 1 a 20 dnem následujícího měsíce
  • pro OSVČ s vedlejší činností jsou minimální zálohy před podáním přehledu 723 Kč a po podání 735 Kč

Pokračování tohoto článku »»»

Úpravy ve Windows 7

uac Po instalaci systému Windows 7 je pro běžnou práci dobré provést jisté změny. Některé vylepší výkon, některé bezpečnost a některé jsou jen příjemným zpěstřením. Každý má jiný názor na to co je dobré a co ne, níže uvedené informace nejsou zaručeným návodem či nejlepším možným řešením, jde zkrátka o souhrn toho co používám a co mne funguje.

Častým tématem mnoha internetových diskuzí je použití antivirového programu kdy na straně jedné jsou tvrdí zastánci použití nejlépe tří programů, které se navzájem duplují a na straně druhé nepoužívání žádné ochrany. Jsem zastáncem použití Microsoft Essentials, který sice dle testů není tím top, ale nejdůležitější antivir je mezi klávesnicí a židlí. Výhodou je zcela určitě vývoj přímo od autora systému a cena, která je zdarma.

Dalším programem o kterém je minimálně dobré vědět je TuneUp Utilities, což je věc, která dokáže vás počítač udržet dlouhá léta v dobré kondici, neboť pravidelně kontroluje stav systému a maže nepotřebné věci, zkrátka toho dokáže poměrně dost. Cena kolem 800 Kč. Každý rok vychází nová verze za cenu cca 500 Kč, ale upgrade není pro funkci programu nutný.

Pokračování tohoto článku »»»

Deník dvouletého dítěte

n-denikd Občas na pokraji rodičovských sil přemýšlím, jak by asi vypadal deník dvouletého děcka. Myslím, že asi takto:

  • 6.13 Budím se. Super!!!
  • 6.50 Lítám nahatej po bytě a chechtám se. Táta mě honí.
  • 7.05 Táta zakopl o nočník, kterej zapomněl večer vynést.
  • 7.10 Jezdím kolem něj na motorce a pištím.
  • 7.20 Stavíme s tátou hrad pro tyranosaura. Táta ho postaví a já ho pak rozkopu. Super!
  • 8.05 Táta dřímá mezi troskami hradu. Chvíli si hraju sám s tyranosaurem. Žere šmouly.
  • 8.06 Tyranosaurus strčil ocas tátovi do nosu. Na zadek dostanu já. Řvu.

Pokračování tohoto článku »»»

Zastupitelstvo městysu Motolice (archivní zápis)

Z historického zápisu jednání obecního zastupitelstva městysu Motolice

Do rukou se nám dostaly několikasetstránkové zápisy pana Otokara Haška, synovce spisovatele Jaroslava Haška, který působil koncem 20. století jako zapisovatel úřadu městysu Motolice. Překvapilo nás, o jak univerzální (sic nedatované) texty jde. Skoro se zdá, že nepatrnou změnou reálií se snadno dostaneme do zápisu kteréhokoliv města u nás. Jakoby autor zápisů jejich zachováním pro budoucí generace naznačoval: čtěte i vy zápisy ze zastupitelstva vašeho města! Ale pokud Otokar Hašek nebyl opravdovým spisovatelem, má vůbec morální nárok něco naznačovat? Přinášíme krátký úryvek z Haškových archivů. Bohužel s ohledem na příšerné písmo autora je luštění textů příliš zdlouhavé. Objevitel archivu RNDr. Václav Cílek se domnívá, že skript odpovídá písmu Haškova starého kocoura. Nutno podotknout, že badatelé Jakl, Weigl, Hájek a Klaus s tímto tvrzením nesouhlasí.

Pokračování tohoto článku »»»

Jak nezabloudit aneb jak na WGS, S42, JTSK, ...

Zdravý rozum ještě nezklamal Každý z nás se ve svém životě setkal s mapou a každý asi tuší, že je to pokus o věrné zobrazení zemského povrchu na poněkud menší ploše než je povrch sám. Snaha o toto zachycení je stará jako lidstvo samo a stejně staré budou asi problémy, které nám tato snaha přináší. Nechci zde sáhodlouze popisovat historii mapování a veškeré problémy s tím spojené, chci se zaměřit jen na věci o kterých si myslím, že jsou zahaleny tajemstvím nevědomosti a jsou s nimi obecně problémy. Zvláště v dnešní době navigace pomocí GPS je velmi dobré vědět co mně ta záhadná krabička říká a co vlastně mapa zobrazuje.

Kde je zakopaný pes

Základním problémem při tvorbě a využití mapy je fakt že mapa je placka a země je jakýsi patvar připomínající při velkém zjednodušení kouli, při přesnějším uvažování elipsoid a při ještě vyšších požadavcích geoid.

Pokračování tohoto článku »»»

Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody