Předpisy, zákony - BERUNA WEB

Předpisy, zákony

Vždy jsem se snažil věnovat se úředničině jen v minimálním rozsahu, aby to nepříznivě neovlivňovalo moji svobodu.


Novinky pro OSVČ v roce 2014

Snižte daně nemám na něLéta běží ale neschopnost státu ustanovit aspoň na pár let neměnný daňový systém pokračuje. Opět nás tedy čeká celá řada změn a další léta neslibují nic jiného. Povinné datové schránky pro živnostníky byly na spadnutí, ale zatím máme ještě rok čas.

Změna výše záloh

 • minimální záloha na zdravotní pojištění se zvedá na 1 752 Kč (13,5% z 12971 Kč což je 50% průměrné mzdy) – záloha musí být poprvé odvedena již v lednu 2014 (tj. do 8.2.2014), maximální záloha nebude omezena, neboť byl zrušen strop na pojistné (zatím pro roky 2013 – 2015)
 • minimální záloha na sociální pojištění činí 1 890 Kč (29,2% z vyměřovacího základu, který činí 25% průměrné mzdy) a platí se do měsíce který předchází měsíci ve kterém podáte přehled za rok 2013 – poté musí být zvýšena na hodnotu 1 894 Kč (pokud vám z přehledu vyjde nižší máte smůlu, platit se musí tato minimální hodnota), maximální záloha stejně je stanovena na 48× násobek minimální mzdy na 1 245 216 Kč – zálohy na sociální pojištění jsou splatné mezi 1 a 20 dnem následujícího měsíce
 • OSVČ s vedlejší činností
  • zálohy na zdravotní pojištění nejsou povinné, platby se určí až po podání přehledů (platili byste jen v případě zisku v minulém roce)
  • rozhodná částka pro vedlejší činnost činí 62 261 Kč, pokud přesáhnete tuto částku musíte platit zálohy na sociální pojištění ve výši 758 Kč (vyměřovací základ činí 10% z průměrné mzdy

pokračování ...

Novinky pro OSVČ v roce 2013

Snižte daně nemám na něLetos nás stát napínal do poslední chvilky jak to vlastně bude příští rok a nic světoborného to není. Zvyšovat daně by uměl každý. Podívejme se tedy jaké změny nás čekají pro rok 2013 (a že jich nění málo).

Změna výše záloh

 • minimální záloha na zdravotní pojištění se zvedá na 1 748 Kč (13,5% z 12942 Kč což je 50% průměrné mzdy) – záloha musí být poprvé odvedena již v lednu 2013 (tj. do 8.2.2013), maximální záloha nebude omezena, neboť byl zrušen strop na pojistné (zatím pro roky 2013 – 2015)
 • minimální záloha na sociální pojištění činí 1 836 Kč (29,2% z vyměřovacího základu, který činí 25% průměrné mzdy) a platí se do měsíce který předchází měsíci ve kterém podáte přehled za rok 2012 – poté musí být zvýšena na hodnotu 1 890 Kč (pokud vám z přehledu vyjde nižší máte smůlu, platit se musí tato minimální hodnota), maximální záloha stejně jako u zdravotního pojištění není omezena – zálohy na sociální pojištění jsou splatné mezi 1 a 20 dnem následujícího měsíce
 • OSVČ s vedlejší činností
  • zálohy na zdravotní pojištění nejsou povinné, platby se určí až po podání přehledů
  • rozhodná částka pro vedlejší činnost činí 62 122 Kč, pokud přesáhnete tuto částku musíte platit zálohy na sociální pojištění ve výši 756 Kč (vyměřovací základ činí 10% z průměrné mzdy

pokračování ...

Elektronicky na státní správu

eurad Nemám rád papírovou komunikaci s úřady (ostatně o jinou také moc nestojím) a tak se již několik let snažím řešit vše elektronicky. Jednu věc už vím dnes zcela jistě a to že veškerý uspořený čas návštěvou pošty či případně úřadu, strávíte řešením problému s elektronickou formou komunikace. Mnohdy vám to zabere i více času, ale výsledek se většinou dostaví a vás může hřát u srdce, že jste to dokázali. Pokud vás to někdy rozhodí, buďte si jisti, že na druhé straně bývá rozčarování ještě větší.

Elektronickou komunikaci se státem bych rozdělil na dvě zásadní období a to je před zavedením datových schránek a po zavedení DS. Rozlišovat období před a po zavedení elektronického podpisu nemá význam, neboť před elektronickým podpisem byla komunikace běžného občana prakticky nemožná.

Za elektronickou komunikaci nepovažuji vyplnění formulářů na internetu, jejich vytisknutí a odeslání poštou na příslušný úřad. Ani návštěvu Czech POINTu nepovažuji za elektronickou formu, protože na kontaktní místo musím opět zajít osobně. Elektronicky znamená, že zasednu k počítači a až od něj odejdu, mám vyřízeno (nebo si to aspoň myslím, než mne úřad uvede v omyl, že jsem zapomněl otočit list :))). Nutno také říci, že navždy zůstanou agendy, které zřejmě elektronicky řešit nepůjde, ale mohlo by jich býti co nejméně.

pokračování ...

Seznam starších textů


Cimrman

Kam jinam?

Mladí ochránci přírody